rozšířené vyhledávání ...

Charakteristika  ŠVP pro předškolní vzdělávání

Chceme v něm dítěti umožnit vnímat svět v jeho přirozených souvislostech a tím získat reálný pohled a aktivní postoj k životu.

Vzdělávací záměr:

Rozvoj osobnosti dítěte, individuality, citového postoje vůči ostatním lidem, světu kolem nás, k práci, rodině, k přírodě, k sobě samému, k historii a k lidovým tradicím a zvykům.

• Našim dlouhodobým záměrem je rozvíjet řeč jako dorozumívací prostředek v sociální společnosti a  prostředek k navazování vztahů.
  •  V dostatečné míře uplatňovat situační učení, založené na vytváření a využívání situací, které poskytují dítěti srozumitelné praktické ukázky životních souvislostí tak, aby se  dítě učilo dovednostem a poznatkům v okamžiku, kdy je potřebuje a  lépe tak chápalo jejich smysl.

Cíl:

• Náš ŠVP  si klade za cíl dosáhnout u  dětí klíčových kompetencí:

k učení

k řešení problémů

komunikativních

sociálních

činnostních

• Klade důraz na:

- tvořivost pedagoga, při plánování vzdělávací nabídky a propojování

vzdělávacích oblastí

-         na schopnost pedagoga hledat nové vzdělávací cesty

-         na uplatňování hry jako hlavní vzdělávací metody

-         na vlastní aktivitu dítěte při prožitkovém učení

-         na provázanost a vyváženost řízených a spontánních aktivit

-         na emoční prožitky dětí

-         na propojení vzdělávacích témat s životem a praktickým učením nápodobou

-         na evaluaci obsahu metod a forem denní nabídky pro děti

- na rozvoj dítěte jako jedinečné osobnosti, diagnostika dětí

-         na spoluúčast rodiny, důvěru mezi rodiči, školou a dětmi

Respektuje fyziologické, sociální a emoční potřeby dětí, jejich individualitu a veškeré činnosti jsou organizovány tak, aby děti zaujaly. Je uplatňováno prožitkové , kooperativní, situační a spontánní učení. Na děti působíme metodou vzdělávací nabídky, ve které podporujeme aktivní účast dítěte v činnostech, podporujeme jeho chuť se učit a objevovat.